راهنمای نویسندگان

قبل از ارسال مقاله از طریق سامانه، باید در سامانه ثبت نام کنید. برای این منظور برروی کلید ارسال مقاله که در سمت بالا و راست همین صفحه است کلیک کنید و از محل ثبت نام اقدام به ثبت مشخصات نمایید. لازم است که آدرس ایمیل خود را به صورت کامل وارد نمایید. در صورتی که قبلا با یک آدرس ایمیل ثبت نام نموده اید، سامانه از پذیرش مجدد خودداری می کند. ایمیل شما به عنوان شناسه کاربری در نظر گرفته خواهد شد.

همچنین در صورتی که رمز خود را فراموش کرده اید می توانید با انجام مراحل زیر مجددا آن را به دست آورید:

1-     ابتدا بر روی گزینه کلمه عبور را فراموش کرده‌اید کلیک نمایید و همان آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

 2- در این مرحله پیغام داده می شود که رمز جدید به شما اختصاص یافته است و یک ایمیل برای شما ارسال خواهد شد. برای فعال کردن رمز پس از مراجعه به ایمیل خود بر روی لینک موجود در ایمیل خود کلیک کنید. اگر لینک فعال نبود تمامی آدرس را کپی و در محل آدرس بار اینترنت وارد کنید. در این مرحله پیغام تخصیص رمز جدید ظاهر می شود. این رمز برای ایمیل شما ارسال خواهد شد. پس از مراجعه به ایمیل خود رمز جدید را در اختیار خواهید داشت.

نویسندگان برای ارسال الکترونیک در محل فایل مقاله، نسخه اصلی مقاله را با فرمت Word 2007 وارد سیستم کنند. فایل را ترجیحا با فرمت doc و با یگ نام تک کلمه لاتین (مانند paper) سیو کنید.

نویسندگان می توانند مقاله را برای بررسی اولیه بدون رعایت فرمت نشریه ارسال نمایند (البته داشتن بخش های اصلی مقاله برای ارزیابی اولیه ضروری است). چنانچه مقاله برای ارسال به داوری مناسب شناخته شود برای رعایت فرمت به نویسنده ارسال می شود. مقالاتی که فرمت را رعایت نموده اند در صورت مناسب بودن برای داوری مستقیما به دبیر و داور ارجاع می شوند. لازم به ذکر است در صورتی که مقاله ای توسط یک نویسنده ارسال شود و در مرحله بازبینی اولیه مورد تایید قرار نگیرد، برای انجام اصلاحات به نویسنده بازگشت داده می شود. نویسنده باید پس از رفع نقص، مقاله تصحیح شده را دوباره ارسال نماید و از ارسال مقاله قبلی به صورت مقاله جدید خودداری نماید. بدون رعایت فرمت نگارش مقاله، داوری و اقدام بیشتر بر روی مقاله میسر نیست.

هزینه مقالات: 

بدون هزینه چاپ

  راهنمای تهیه مقاله:

همه نکات در زمان بازنگری مقاله نیز باید رعایت شود.

ابتدا حاشیه صفحه را 2.54 سانتی متر (یک اینچ) از هر طرف انتخاب کنید. فاصله خطوط را 1.15 برای همه متن انتخاب کنید.

بر این اساس حداکثر تعداد صفحات مقاله نباید بیشتر از 15 صقحه باشد.

در صفحه اول فقط عنوان، چکیده و کلمات کلیدی فارسی و در صفحه 15 یا انتها فقط عنوان، کلمات کلیدی و چکیده لاتین قرار گیرد.

فونت ها؛ نامگذاری و شماره گذاری ها  به قرار زیر است:

نام گذاری بخش های مقاله:  به جز عنوان، چکیده و کلمات کلیدی؛ بخش های اصلی مقله همراه با شماره عبارتند از: 1. مقدمه، 2. مواد و روش ها، 3. نتایج و 4. بحث و نتیجه گیری. بخش اضافه دیگری نباید باشد و بخش های اضافی باید در همین بخش ها ادغام شوند. بعد از این بخش ها فهرست منابع می آید (البته قبل از فهرست منابع می توانید در زمان انتشار بخش سپاسگزاری را نیز اضافه کنید).

توجه داشته یاشید که در بخش بحث و نتیجه گیری با توجه به تحقیقات پیشین به صورت علمی به بحث بپردازید و صرفا نتایج خود را مرور نکنید.

بخش های اصلی به صورت یک شماره ای (1-، 2-، ...) و بخش های فرعی به صورت دو شماره ای  (2-1-، 2-2-، ...) تا سه شماره ای (2-1-1-، 2-2-2-، ...) شماره گذاری شوند.

عنوان: B Compset 20 Bold

سرتیتر چکیده و کلید واژگان: B Compset  13 Bold

متن چکیده و کلید واژگان: B Nazanin 11  و Times New Roman 10

سرتیتر های یک شماره ای مانند "مقدمه": B Compset 16 Bold

سرتیتر های دو شماره ای: B Compset 14 Bold

سرتیتر های سه شماره ای: B Compset 12 Bold

برای تمام متن مقاله و داخل جداول و اشکال: B Nazanin 13  و Times New Roman 12

برای عنوان همه جداول و اشکال: B Nazanin 10 Bold  و Times New Roman 10 Bold

برای سرتیتر References در ابتدای فهرست منابع: Times New Roman 12 Bold

برای تمام فهرست منابع:  Times New Roman 10

بین تک تک منابع در فهرست منابع یک سطر فاصله بگذارید.

کنترل کنید که فهرست منابع متن و انتها با هم همخوانی داشته باشند.

نحوه نوشتن منابع متن به صورت نویسنده؛ سال است. برای نوشتن منابع داخل متن بعد از نام خانوادگی نویسنده آن، بدون فاصله ویرگول گذاشته و بعد از یک فاصله سال انتشار را می آورید (Kazemi, 1998).  فقط نام خانوادگی نویسنده لازم است.

همه منابع متن و انتها باید به لاتین و سال میلادی باشند.

اختصار   et al به صورت ایتالیک و همراه با نقطه و سپس ویرگول (,.et al) همراه با یک فاصله و سپس سال انتشار باشد (در صورتی که منبع مورد استفاده در پرانتز آمده است). در صورتی که در متن به منبع ارجاع می دهید از نام انگلیسی همراه با کلمه (همکاران) استفاده نمایید.

برای نوشتن منابع  متن  برای دو نویسنده به جای & از و استفاده کنید مگر آن که در پرانتز باشد (مثال: Karimi و Bagheri در سال 2001؛  (Karimi & Bagheri, 2001)). در متن به جای et al از "و همکاران" و به جای &  یا and  از "و" استفاده کنید. در منابع داخل پرانتز از  et al ، &  یا and استفاده کنید.

دقت کنید که کلمات مقاله به هم چسبیده نباشند و بهتر است مقاله را به فرمت doc سیو کنید و چسبیده بودن کلمات را کنترل کنید.

شکل ها و جداول باید به ترتیب شماره گذاری شوند و در متن و بعد از نزدیک ترین جایی که در متن به آن ها اشاره شده آورده شوند.

شکل ها حتما به صورت in line with text تنظیم شوند.

در نمودارها و جداول از کلمات و اعداد انگلیسی استفاده نکنید و اعداد فارسی باشند. اعداد اعشاری فارسی را با اعشار از هم جدا کنید نه با نقطه یا ویرگول. در صورت لزوم استفاده از اعداد اعشاری انگلیسی این اعداد با نقطه اعشاری می شوند.

منابع انتها شماره گذاری لازم ندارد.

ابتدای متن را با منبع یا پرانتز آغاز نکنید.

شکل ها و نمودارهایی که از سایر نرم افزارها مانند اکسل کپی پیست می شوند در صفحه آرائی به هم می ریزند باید به شکل مناسب و به صورت تصویر منتقل کنید.

از هرگونه نام و آدرس در متن مقاله خودداری کنید، حتی در بخش تشکر و قدردانی.

همه پرانتزها با فونت فارسی باز و بسته شوند. در هنگام پرانتز گذاشتن قبل و بعد از پرانتز فاصله دارد مگر آنکه بعد از آن علامتی مانند نقطه یا ویرگول باشد که در این صورت به پرانتز می چسبد. در هنگام استفاده از پرانتز به خاطر داشته باشید که پرانتز را به صورت فارسی باز و بسته کنید نه انگلیسی، حتی اگر متن داخل آن انگلیسی باشد.

در زمان بازنگری:

علاوه بر رعایت مجدد موارد مطرح شده در راهنمای تهیه مقاله توجه داشته باشید که سه فایل برای ارسال مجدد مقاله برای داوری مورد نیاز است: فایل پاسخ به داوران، فایل مقاله اصلاح شده همراه با track change و فایل مقاله اصلاح شده بدون track change.

نکات مهم:

رعایت دستورالعمل زیر در نگارش مقاله‌هایی که برای چاپ به نشریه علمی – پژوهشی "محیط زیست طبیعی" ارسال می‌گردند ضروری است:

1- نوع مقاله

مقاله‌های پژوهشی مرتبط با هر یک از زمینه‌های محیط زیست طبیعی از جمله آلودگی های محیط زیست، آمایش و ارزیابی محیط زیست و تنوع زیستی که به زبان فارسی نوشته شده و برای نخستین ‌بار منتشر می‌شود جهت چاپ مورد بررسی هیئت تحریریه نشریه قرار خواهد گرفت. حداکثر تعداد صفحات مقاله 15 صفحه می باشد.

2- روش نگارش

***به طور خلاصه ***

الف. توجه داشته باشید که در فایل ارسالی به هیچ عنوان  نباید نام یا آدرسی از نویسنده/گان چه به فارسی و چه به انگلیسی موجود باشد. مقاله به صورت تک ستونی ارسال شود.

***جزئیان ***

در سراسر مقاله از گذاشتن فضا (Spacing) در قبل و بعد از تیترها و پاراگراف ها خودداری کنید (قابل تنظیم از منوی Paragraph در نرم افزار Word).

برای گذاشتن علامت ممیز فارسی از / استفاده کنید و از "." استفاده نشود. برای تایپ درست اعداد فارسی که دارای ممیز هستند، مثلا 750/12 ابتدا عدد 750 سپس علامت / و بعد عدد 12 را تایپ کنید بدون اینکه زبان فارسی کامپیوتر را تبدیل به انگلیسی کنید.

 • صفحه عنوان

صفحه اول مقاله بایستی شامل عنوان مقاله، نام و نام خانوادگی نویسندگان به همراه سمت و آدرس پستی کامل باشد. نام نویسنده ای که مسئول مکاتبه می باشد باید با درج * در انتهای نام خانوادگی و همچنین درج * در ابتدای آدرس نویسنده مسئول مکاتبه مشخص شده باشد. تلفن، فاکس و ایمیل نویسنده مسئول مکاتبه باید پس از آوردن آدرس پستی او نیز ارائه شود. با گذاشتن شماره نظیر 1 بر انتهای نام خانوادگی هر نویسنده و مجددا قرار دادن همان شماره بر ابتدای آدرس نویسنده به همان صورت (مثلا 1)، آدرس هر فرد را مشخص سازید. تاکید می شود در فایل اصلی مقاله که برای داوران ارسال می شود نباید این موارد موجود باشند.

 

 • چکیده

کلمه "چکیده" (علامت گیومه را که در اینجا و بعد از این برای توضیح هر بخش آورده شده آورده شده تایپ نکنید) که تیتر این قسمت می باشد.

چکیده باید مجموعه فشرده و گویایی از مقاله، با تاکید بر تشریح مسئله، روش کار و نتایج بوده و در حدود 12 سطر (حدود 250 واژه) باشد.

 • واژه‌های کلیدی

بلافاصله بعد از عبارت "واژه های کلیدی" علامت : را قرار دهید. حداکثر 6 واژه‌ کلیدی درباره موضوع مورد پژوهش در انتهای چکیده ارائه شود.

 • مقدمه

مقدمه باید با طرح مسئله و مرور پژوهش‌های انجام شده و جمع‌بندی آنها هدف پژوهش را توجیه کند. هدف و/یا ضرورت انجام این مقاله را در انتهای بخش مقدمه ذکر نمایید.

 • مواد و روش‌ها

بایستی مواد و وسائل به کاررفته، شیوه اجرای پژوهش، طرح آماری و روش‌های ارزیابی توضیح داده شود.

 • نتایج

تمامی نتایج کیفی و کمی به‌دست آمده در این قسمت ارائه گردد. در صورت نیاز می‌توان موضوعات را طبقه‌بندی نمود و از جدول نمودار و تصویر استفاده کرد. جداول، نمودارها و شکل ها باید در اولین جا، بعد از جایی که در متن به آن ها ارجاع شده است، قرار داده شوند.

ü        نمودار و نقشه

برای ترسیم نمودار می توانید نرم افزار Excel استفاده نمایید و آنها را مستقیما در محل خود در فایل Word قرار دهید. در اطراف نمودارها کادر قرار ندهید. در دورن نمودار Excel خطوط افقی نیز توسط نرم افزار ایجاد می گردد که حتی المقدور آن ها را نیز حذف کنید.

از قرار دادن تیتر به طور مستقیم با استفاده از نرم افزار Excel بر روی نمودار خودداری کنید. هر نمودار باید تیتر تایپ شده در فایل Word داشته باشد که در زیر آن واقع شده و در انتهای تیتر نقطه قرار گرفته باشد. هر نمودار و شکل باید با شماره در متن ذکر شود مثلا نمودار 1 یا شکل 1.

می توانید نمودارها و تصاویر را با فرمت TIFF تهیه نموده و در درون فایل Word مربوط به مقاله در محل مورد نظر قرار دهید. برای این منظور لازم است که نمودارها و تصاویر با فرمت TIFF با درجه تفکیک (resolution) حداقل 300 باشند. در صورتیکه با این درجه تفکیک کیفیت نمودارها و تصاویر کافی نبود، از درجه تفکیک های بالاتر استفاده کنید. برای TIFF نمودن می توانید از نرم افزار Universal Document Convertor استفاده نمایید که قابلیت تغییر درجه تفکیک را دارد.

در بسیاری از موارد دیده می شود که نویسندگان نقشه محل نمونه برداری خود را با کپی کردن از نرم افزار Google Earth و پیست (paste) نمودن آن در متن مقاله شرح داده اند. کیفیت تصویر محل نمونه برداری به دست آمده از این روش در هنگام چاپ مقاله واضح نخواهد بود. می توان با استفاده از نرم افزار ArcGIS تصویری شماتیک تهیه کرد که دارای چهار خصوصیت زیر باشد: 1. محل نمونه برداری که به صورت واضح بر روی تصویر مشخص شده باشد، 2. نقشه دارای مقیاس باشد، 3. شمال جغرافیایی در آن وجود داشته باشد و 4. طول و عرض جغرافیایی در آن دیده شود.

حداکثر فضای هر صفحه از مجله 220 × 180 میلی متر است. بنابراین بزرگترین تصویر و نمودار، در صورت لزوم، نمی تواند سایزی بزرگتر از این ابعاد داشته باشد.

ü        جداول

برای ترسیم جداول از خطوط عمودی استفاده نکنید و سایز (قطر خطوط) را 5/0 pt قرار دهید. جدول باید دارای جهت راست به چپ باشد. تیتر جدول در بالای جدول قرار گرفته و در انتها نقطه ندارد.

 • بحث و نتیجه‌گیری

با توجه به هدف و یافته‌های سایر پژوهش‌ها، نتایج به دست آمده تجزیه و تحلیل؛ و درباره آن ها بحث و نتیجه‌گیری می‌شود. نگارنده در همین قسمت می‌تواند پیشنهاد‌های لازم را ارائه کند. فونت و سایز این بخش نظیر قسمت قبلی است. از تکرار مقدار زیادی از نتایج در این قسمت خودداری کنید.

 • تقدیر و تشکر

در صورت نیاز به طور مختصر مراتب سپاس گزاری آورده شود.

 • منابع

ü        راهنمای نوشتن منابع "نشریه محیط زیست طبیعی"

بخش منابع دارای تیتر References می باشد که با فونت Times New Roman، بولد و با سایز 12 نگاشته می شود.

منابع با فونت Times New Roman با فونت 10 نگاشته شود. اسامی علمی درون رفرنس باید ایتالیک باشند. نام مجله ها در رفرنس ها به صورت کامل آورده شود نه خلاصه.

منابع و ماخذ باید به صورت درون متنی و همچنین در پایان مقاله ذکر شود. ارجاعات در متن مقاله باید به شیوه داخل پرانتز باشد، به گونه‌ای که ابتدا نام مؤلف یا ‌مؤلفان و سال انتشار مانند:

(Vijayan, 2008) یا (Vijayan (2008 برای درون متن. برای منابع با بیش از دو نویسنده با ذکر نام خانوادگی نویسنده اول به جای نام سایر نویسندگان .et al ذکر گردد (Peake et al., 2004) و Peake  و همکاران (2004) برای قرار گیری در متن مقاله. از ترجمه رفرنس به صورت فارسی خودداری کنید، مثلا رونه و همکاران (2001) را به کار نبرید.

همه منابع باید به زبان انگلیسی به ترتیب حروف الفبای نام خانوادگی نگارنده مرتب شوند. چنانچه از یک نگارنده چند منبع مورد استفاده قرار گرفته باشد، ترتیب ارائه آنها برحسب سال انتشار از قدیم به جدید است. در صورتی که مقالات منفرد و مشترک از یک نگارنده ارائه می‌شود، ابتدا مقالات منفرد و سپس بقیه آنها به ترتیب حروف الفبای نام نگارندگان بعدی مرتب می‌شود.

ü        الگوی نوشتن منابع در انتهای مقاله

در صورتی که هر یک از رفرنس های زیر به فارسی بودند، باید در انتهای رفرنس عبارت (in Persian) اضافه شود.

کتاب:

Iwama, G.K., Pickering, A.D., Sumpter, J.P., Schreck, C.B., 1997. Fish Stress and Health in Aquaculture. University Press, Cambridge, 278 p.

کتاب ویراستاری شده توسط گروهی از نویسندگان (Edited book):

Giolio, R.T.D., Hinton, D.E. (Eds.), 2008. The Toxicology of Fishes. CRC Press, New York, 1071 p.

فصلی از یک کتاب:

Poesen, J., Vandekerckhove, L., Nachtergaele, J., Oostwoud Wijdenes, D., Verstraeten, G., van Wesemael, B., 2002. Gully erosion in dryland environments. In: Bull, L.J., Kirkby, M.J. (Eds.), Dryland Rivers: Hydrology and Geomorphology of Semi-Arid Channels. Wiley, Chichester, UK, pp. 229-262.

مقاله در مجله:

Kusakabe, M., Todo, T., McQuillan, H.J., Goetz, F.W., Young, G., 2002. Characterization and expression of steroidogenic acute regulatory protein and MLN64 cDNAs in trout. Endocrinology 143, 2062–2070.

مقاله در همایش:

Nematollahi, M.A., Babaei Naiij, M., Layeghi, M., Aghaii Zadeh, R., 2012. Quantifying of schooling responses of rosy barb (Puntius barbus) to acute stress using computer vision. In: McKinlay, D. (Ed.). Proceedings of 10th International Congress on the Biology of Fish, Madison, Wisconsin, USA. pp. 170-180.

پایان‌نامه:

Viveiros, A.T.M., 2002. Semen collection and preservation in African catfish, Clarias gariepinus. PhD thesis. Fish culture and fisheries group. Wageningen institute of Animal Sciences. Wageningen, The Netherlands, 144 p.

گزارش:

Leatherwood, S., 2001. Whales, dolphins, and porpoises of the western North Atlantic. U.S. Dept. of Commerce. Report number: 63, 190 p.

صفحه وب:

NOAA, 2012. Ocean. Available from http://www.noaa.gov/ocean.html. Accessed 19th November 2012.

در صورتی که نام نویسنده صفحه وب مشخص نیست، نام سازمان نویسنده صفحه وب یا کلمه Anonymous را در ابتدا بگذارید.

 • عنوان انگلیسی به زبان انگلیسی

باید ترجمه و مطابق با عنوان فارسی باشد.

 • نام نویسندگان به زبان انگلیسی

از همان دستورالعملی که در بالا برای نویسندگان ارائه شد پیروی می کند.

 • آدرس نویسندگان به زبان انگلیسی

از همان دستورالعملی که در بالا برای نویسندگان ارائه شد پیروی می کند.

 • چکیده (Abstract)

این بخش دارای تیتر Abstract است.

کلمات کلیدی (Keywords) به زبان انگلیسی

یک خط پس از Abstract انگلیسی تیتر Keywords قرار می گیرد و کلمات کلیدی پس از  این تیتر قرار می گیرند.

 • نویسنده مسئول مکاتبه (corresponding author) به زبان انگلیسی